Co zrobić żeby nie wpaść w poślizg?

Jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy, jakie można zrobić na oblodzonej drodze, jest wpadnięcie w poślizg i doprowadzenie do kraksy. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć poślizgu w śmiertelnym wypadku. Bądź szczególnie świadomy tych działań podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych, ponieważ mokre i śliskie drogi mogą powodować dalsze zagrożenia niż tylko śliskie warunki.

Hamowanie to pierwsza linia obrony przed poślizgiem. Gdy naciskasz na pedał hamulca, pojazd zwalnia, a opony tracą przyczepność do drogi. Kluczem jest tu delikatność. Jeśli samochód porusza się zbyt szybko jak na warunki i nagle naciśniesz na pedał hamulca, koła mogą się zablokować i wprowadzić pojazd w poślizg. Gdy widzisz, że droga staje się śliska, zwalniaj stopniowo, aby uniknąć nadmiernej reakcji i zablokowania kół.

Jeśli znajdziesz się w niekontrolowanym poślizgu w kierunku czegoś, co z pewnością może spowodować poważne obrażenia lub coś gorszego (np. inny kierowca lub duży obiekt), odsuń się od tego jak najlepiej. Zminimalizuje to szkody spowodowane uderzeniem, a jednocześnie uchroni Cię przed wpadnięciem w inne pojazdy lub przeszkody. Próba ostrego skrętu w celu uniknięcia czegoś może spowodować, że pojazd zacznie się obracać, więc stosuj tę metodę tylko wtedy, gdy jest to możliwe. Więcej na: trans-moto.pl

Related Posts