Prognozy pogody możemy śledzić w telewizji, w radio oraz w Internecie. Obecnie coraz więcej osób instaluje także aplikacje pogodowe w telefonie by mieć do nich łatwy dostęp. Jeśli chodzi o nawyk sprawdzania pogody to posiada go zdecydowana większość osób. Są jednak i tacy, którzy prognozy sprawdzają sporadycznie, na przykład przed podróżą.

Dla kogo prognozy pogody mają szczególne znaczenie?

Są duże grupy osób, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez wcześniejszego sprawdzenia prognozy pogody. Dotyczy to przede wszystkim rolników, których plan pracy jest ściśle zależy od tego, co dzieje się za oknem. Inne zawody, gdzie pogoda Katowice odgrywa istotną rolę to: lotnicy, alpiniści, marynarze, wędkarze, archeolodzy. Temperaturę oraz prawdopodobieństwo wystąpienia opadów sprawdzać będą także wszyscy ci, którzy pracują na powietrzu. Dotyczy to, więc osób, które handlują na targowiskach czy oprowadzają wycieczki. Przeciętny obywatel sprawdzi także pogodę, gdy będzie się wybierał gdzieś samochodem albo, gdy będzie planował urlop.

Które prognozy są najbardziej popularne?

Dawniej pragnąc sprawdzić, jaka będzie pogoda Katowice czekało się na program w telewizji, występujący po wiadomościach. Choć takie prognozy nadal są nadawane to obecnie cieszą się mniejszą popularnością, bo wypiera je Internet. W sieci możemy sprawdzić prognozę w dowolnym momencie, bez czekania na godzinę telewizyjnej emisji. Ponadto wiele osób korzysta z nowoczesnych stacji pogodowych, które mają u siebie w domu.

Początki prognoz długoterminowych

Pierwowzorem dzisiejszej przepowiadanej pogody na 16 dni, dwa tygodnie, czy też miesiąc był trzytygodniowy rozkład pogodowy przedstawiony przez amerykańskiego naukowca, meteorologa Jack M. Hubbard. Później sposób określania warunków pogodowych z roku na rok stawał się coraz doskonalszy i dokładniejszy dzięki rozwojowi technologicznemu. Na porządku dziennym stało się zapisywanie pogody długoterminowej za pomocą systemów numerycznych, które pojawiły się na świecie w 90 latach XX wieku, a w Polsce na początku obecnego stulecia. Czy w ten sposób przewidywania zmian pogodowych różnią się od prognoz stawianych przez tatrzańskich Górali? Czy przekazywane informacje zyskały na sprawdzalności?

Sprawdzalność 16-dniówek

Człowiek to stworzenie ciekawe świata oraz życia, a co za tym idzie, również tak prozaicznej rzeczy, jak pogoda. Większości ludzi interesuje jaka jest przewidywana pogoda na 16 dni, ponieważ przydaje się to w wielu aspektach codziennej egzystencji, czy to planując wakacje, budowę domu, koszenie trawnika, rozwieszenia prania, itp. Z tego powodu długoterminowe prognoz cieszą się niezmiernym powodzeniem, jak i stanowią powód do częstych narzekań z względu na nieuniknione błędy. O zmianach pogodowych decyduje zespół czynników, np. pojawienie się niżu, czy aktywność wulkanów, których nagła zmiana ma znaczący wpływ na załamanie wcześniejszych przewidywań. Pomimo wszystkich tych utrudnień pogoda na 16 dni sprawdza się wg obecnych danych, aż w 60%. Nadal nie jest to doskonała przewidywalność, ale dzięki coraz większej wiedzy na temat mechanizmów wywołujących zmiany w pogodzie spokojnie można stwierdzić, iż z czasem będzie ona jeszcze dokładniejsza.

Related Posts