Czy technologia informacyjna to informatyka?

Przez jakiś czas zastanawiałem się nad odpowiedzią na to pytanie. Jestem studentem informatyki, ale jestem również zainteresowany technologią informacyjną. Zauważyłem, że te dwa kierunki są bardzo podobne, ale z kilkoma kluczowymi różnicami, które sprawiają, że są prawie niekompatybilne. Moim zdaniem technologia informacyjna nie jest informatyką.

Świetne pytanie!!! Aby na nie odpowiedzieć, najpierw zdefiniujmy, co rozumiemy przez „informatykę”. To może być trudne, ponieważ istnieje tak wiele różnych rodzajów informatyków – programiści, naukowcy badający obliczenia, badacze i teoretycy sztucznej inteligencji – ale wszyscy oni mają pewne wspólne cechy:

– Informatycy są zainteresowani zrozumieniem zasad obliczeń i tego, jak mają one zastosowanie w rozwiązywaniu problemów.

– Chcą tworzyć rozwiązania, które są łatwe do zrozumienia i intuicyjne, tak aby ludzie mogli z nich korzystać bez konieczności znajomości ich działania.

– Informatycy chcą, aby ich rozwiązania były skalowalne, aby pozostały użyteczne, gdy coraz więcej osób je przyjmuje lub używa na większą skalę.

– Podczas gdy o wiele łatwiej jest zbudować coś raz, niż powielać to wiele razy, informatycy chcą, aby ich rozwiązania były powtarzalne, aby mogły być łatwo modyfikowane i ulepszane przez przyszłe pokolenia informatyków (a nawet przez nich samych!).

Więcej na ladytech.pl

Related Posts