Kiedy stosowac hydroizolacje?

Hydroizolacja to proces tworzenia czegoś nieprzepuszczalnego dla wody lub odpornego na nią. Może być stosowany jako leczenie powierzchni lub materiałów w celu ochrony przed uszkodzeniem przez wodę lub w celu zapobiegania takim uszkodzeniom w pierwszej kolejności.

Proces hydroizolacji może obejmować traktowanie powierzchni odpowiednim materiałem, a następnie uszczelnienie go innym materiałem, zwykle gumowanym uszczelniaczem.

Hydroizolacja może być wykonana na kilka sposobów:

-Poprzez nałożenie nieprzepuszczalnej substancji; na przykład betonu, gontów asfaltowych lub sklejki.

-Poprzez zainstalowanie bariery pomiędzy konstrukcją a elementami, na przykład obróbką blacharską.

-Poprzez dodanie warstwy ochronnej na powierzchni, na przykład farby cementowej.

Hydroizolacja to proces uodparniania na działanie wody. Termin wodoodporny jest powszechnie stosowany do opisu tkanin, w tym tkanin odzieżowych i materiałów z tworzyw sztucznych, takich jak PCV.

Wodoszczelność można osiągnąć poprzez nałożenie na tkaninę powłoki, która opiera się penetracji cieczy. Wodoszczelność można również osiągnąć poprzez metody konstrukcyjne, które zapobiegają przenikaniu cieczy do materiału lub struktury (np. membrany paroprzepuszczalne).

Wodoszczelność jest ważną cechą wielu konstrukcji budowlanych i rodzajów wyposażenia, w tym budynków, statków, łodzi, samolotów, dróg i chodników, doniczek z roślinami i pojemników ogrodniczych, butów i odzieży. Wodoszczelne budynki są bardziej komfortowe, ponieważ nie ulegają zawilgoceniu podczas deszczu, co pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni na ścianach i sufitach wewnątrz budynku. Taka ochrona jest niezbędna na obszarach o dużych opadach – zwłaszcza w klimacie tropikalnym – oraz w środowiskach morskich, gdzie nawet umiarkowana mgła solna może z czasem poważnie uszkodzić niezabezpieczone powierzchnie.

Rodzaje materiałów hydroizolacyjnych

Farba: Farba jest najczęściej stosowanym materiałem hydroizolacyjnym w projektach mieszkaniowych i komercyjnych. Składa się z jednego lub więcej pigmentów zmieszanych ze spoiwem (substancją, która utrzymuje cząstki pigmentu razem) i rozpuszczalnikiem 

Zobacz Hydroizolacje

Related Posts