Jaka jest najpopularniejsza książka na świecie?

Gdyby zapytać przeciętną osobę na ulicy, jaka jest najpopularniejsza książka na świecie, istnieje duża szansa, że powiedziałaby coś w stylu Harry’ego Pottera lub Biblii. Powiedziano nam, że obie te książki są bestsellerami o epickich rozmiarach i że istnieje niezliczona ilość kopii unoszących się w powietrzu. Jednak jeśli naprawdę chcesz wiedzieć, która książka jest najbardziej lubiana przez ludzi na całym świecie (i w całej historii), musiałbyś przeprowadzić własne badania.

Rzecz w tym, że jest to prawie niemożliwe, ponieważ książki są publikowane, dystrybuowane, czytane i przechowywane. Nie ma firm ani agencji, które śledzą liczby w ogólnoświatowym badaniu. Istnieją książki, które zostały przetłumaczone na setki języków i sprzedały się w milionach egzemplarzy, ale to niekoniecznie są ich „najlepiej sprzedające się” wydania. Ponadto, kiedy czytanie staje się bardziej dostępne dzięki technologii – np. poprzez e-czytniki – trudno jest dokładnie określić, ile osób w ogóle czyta książki.

Pisanie tego artykułu było ćwiczeniem na próżno, ponieważ jest zbyt wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, patrząc na to, ile egzemplarzy danej książki zostało wydrukowanych. Niemniej jednak możemy przyjąć pewne założenia na podstawie różnych badań i projektów badawczych prowadzonych przez różne grupy. Więcej na soxx.pl

Related Posts